CZYM SIĘ RÓŻNIĄ LAKOWANIE, LAKIEROWANIE, LAPISOWANIE?

CZYM SIĘ RÓŻNIĄ LAKOWANIE, LAKIEROWANIE, LAPISOWANIE?

Lakowanie – OCHRONA – to zabieg polegający na wypełnieniu zdrowych powierzchni żujących i bruzd specjalnym preparatem- lakiem. Lak chroni ząb przed zaleganiem resztek pokarmowych prowadzących do rozwoju próchnicy. Zabieg dotyczy zębów trzonowych (mlecznych i stałych) oraz przedtrzonowych, bezpośrednio po ich wyrznięciu. Głebokość i konfiguracja bruzd na powierzchniach zujących uniemo,żliwia dokładne ich wyczyszczenie. Z tych wzgledów są one najczęstszym miejscem pojawienia się pierwszych ognisk próchnicy. Zabieg lakowania jest całkowicie bezbolesny i trwa nie dłużej niż kilka minut dla jednego zęba. W pierwszej kolejności ząb oczyszcza się szczoteczką, płucze i osusza. Tak przygotowane bruzdy pokrywa się płynnym lakiem, a następnie utawrdza światłem z lampy polimeryzacyjnej. Założony lak powinien pozostać w bruzdach przez kilka lat. Ze względu na działanie sił żucia może ulec jednak starciu, dlatego wymaga systematycznej kontroli.

Lakierowanie – WZMOCNIENIE – to pokrycie wszystkich zębów preparatem z fluorem, w postaci lakieru, pianki, żelu. Zabieg ten,zwany również fluoryzacją, ma na calu profilaktyczne zabezieczenie zębów przed próchnicą. Stosuje się go również w przypadku występowania nadwrażliwości zębów. Dotyczy zarówno zebów mlecznych jak i stałych. Fluor zawarty w stosowanych preparatach ma działanie lecznicze w próchnicy początkowej – remineralizuje biały plamy. W wyniku jego działania dochodzi do przemiany hydroksyapatytów, z których zbudowane jest szkliwo w odporniejsze na działanie kwasów fluoroapatyty. Fluor zmniejsza nadwrażliwość samoitną, pourazową (odpryski szkliwa), nadwrażliwość wynikającą z patologicznego stracia zębów oraz pozabiegową (wrażliwość po wytrawiaczu). Zabieg fluoryzacji przeprowadza się po profesjonalnym oczyszczeniu zębów (profesjonalną pastą lub po skalingu). Na tak przygotowane powierzchnie nanosi się lakier fluorowy np. pędzelkiem. W celu zapewnienia długiemu wchłanianiu fluoru, po zabiegu nie wolno jeść i pić przez ok. 2 godzin. Wyjątkowo, po fluoryzacji, można zrezygnować ze szczotkowania zebów, a jedynie płukać jamę ustną płynami.

Lapisowanie – IMPREGNACJA- dotyczy zębów mlecznych objętych próchnicą, kótrych leczenie jest niemożliwe (np. u dzieci niewspólpracujących z lekarzem). Lapis hamuje rozwój próchnicy. Zabieg jest bezbolesny. Polega na aplikacji pędzelkiem specjalnych preparatów, które działają bakteriobójczo. Niestety zabieg ten jest zupełnie nieestetyczny- przebarwia miejsca objęte próchnicą na czarno. Lapisowanie nakłada się 3 razy, w odstępach tygodniowych i powtarza 3 razy, co 3 miesiące.