WYBITY ZĄB, SPOKOJNIE MOŻEMY TO JESZCZE NAPRAWIĆ:)

WYBITY ZĄB, SPOKOJNIE MOŻEMY TO JESZCZE NAPRAWIĆ:)

Zima to wymarzony okres dla pasjonatów narciarstwa, snowboardu oraz łyżwiarstwa. Niestety dość często szaleństwa na lodzie i śniegu prowadzą do poważnych kontuzji i urazów również w obrębie jamy ustnej, które mogą zakłócić zimowy wypoczynek. Zdecydowanie wszystkie uszkodzenia powinny być leczone natychmiastowo w celu zmniejszenia ryzyka powikłań w gojeniu. Nawet jeśli wydaje się, że wszystko jest w porządku, nie obserwujemy krwawienia, złamania korony czy też przemieszczenia całego zęba należy niezwłocznie skontaktować się z dentystą. W każdym przypadku konieczna jest kontrola żywotności zęba oraz wykonanie zdjęcia RTG, w celu wykluczenia złamania w obrębie korzenia zęba.

W przypadku gdy dojdzie do złamania korony zęba, pamiętajmy, aby nie wyrzucać odłamanego fragmentu korony! Należy umieścić go w pojemniku z solą fizjologiczną, mlekiem lub płynem do soczewek i przywieźć do gabinetu stomatologicznego. Jeśli odłamy będą do siebie pasować, można je przykleić.

Jeśli w wyniku urazu dojdzie do całkowitego wybicia zęba należy:
1. Odszukać ząb i podnieść za część koronową. Starajmy się nie dotykać korzenia.
2. W przypadku zabrudzenia zęba możemy obmyć go pod strumieniem zimnej wody przez ok 10 sekund
3. Ostrożnie wprowadzić ząb do zębodołu i zagryźć delikatnie zęby przez gazik lub chusteczkę w celu utrzymania go na swoim miejscu.
4. Jeśli obawiamy się nieprawidłowego wprowadzenia zęba do zębodołu, należy umieścić ząb w płynie (ślina, sól fizjologiczna, mleko, płyn do soczewek). Można także umieścić ząb w jamie ustnej – pod językiem lub pomiędzy zębami bocznymi a policzkiem. NIE WOLNO transportować zęba w wodzie lub “na sucho”
5. Niezwłocznie skontaktować się z lekarzem dentystą. Liczy się czas. Ząb powinien być replantowany ( z powrotem umieszczony w zębodole) w ciągu 1 godziny.

Powyższe postępowanie dotyczy zębów stałych. Zębów mlecznych nie poddaje się replantacji.

Sporty zimowe mogą być doskonałą formą aktywności fizycznej. Pamiętajmy jednak aby uprawiać je z zachowaniem zasad bezpieczeństwa lub pod nadzorem doświadczonych instruktorów.