Nurkownie a ból zęba

Dodano 17.4.2018

Planujesz wakacje - gorący piasek, drinki z palemką, lazurowa woda i nurkowanie... Zanurzenie się w ciepłej, krystalicznej wodzie i podziwianie podwodnego świata - czysta przyjemność! Ale uważaj: jeśli masz problemy z zębami, ta przygoda może przerodzić się w koszmar.

 

   Płetwonurkowie znają historie o eksplodujących pod wodą plombach. Część z nich jest mocno przesadzona, lecz w każdej z nich może być ziarno prawdy. 

Niewątpliwie osoby nurkujące mogą spotkać się z sytuacją bólu zębów podczas pływania na głębokościach. Zjawisko to określa się mianem barodontalgii. W takich sytuacjach ból powstaje w wyniku oddziaływania ciśnień. Najczęsciej spotyka on osoby, kóre mają nieszczelne plomby, gdzie w szczeliny mogą dostać się pęcherzyki powietrza. Ból może też towarzyszyć zębom z torbielą korzeniową. Uważać powinny też osoby, które odczuwają nadwrażliwość zębów, szczególnie nurkując w zimnych zbiornikach lub pod lodem - kontakt zębów z zimną wodą może wywołać silne dolegliwośći. Przyczyną dyskomfortu w czasie nurkowania może być również krzywy zgryz lub noszenie apartu ortodontycznego. W tych przypadkach standardowe ustniki mogą być niewygodne. Alternatywą są ustniki z elastycznego tworzywa, które pod wpływem temperatury dostosowują się do kształtu zębów. Osoby nurkujące często, mogą też rozważyć wykonanie ustnika indywidualnego.

   Ból zęba może pojwić się już na niewielkich głębokościach. Pomaga wtedy wypłynięcie na powierzchnię. Jeśli jednak zbagatelizuje się pierwsze objawy i ból pojawi się na większej głębokości pozbycie się go będzie trudniejsze, ponieważ wynurzenie się z wody będzie trwało dłużej,w związku z przystankami dekompresyjnymi. 

  Istnieją jednak sytuacje, w których należy powstrzymać się przed zejściem na głębokość:

1. Po usunięciu zębów, dłutowaniu korzeni, zębów mądrości, zabiegach chirurgicznych przyzębia - należy poczekać do wygojenia się dziąseł. Pod wodą istnieje duże ryzyko krwotoku, odmy powietrznej oraz wypchnięcia skrzepu, co spowoduje powstanie suchego zębodołu. 

2. W trakcie leczenia kanałowego - istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia bólu. Nurkowanie trzeba wtedy odłożyć do zakończenia leczenia.

3. Ze złamanym zębem - w którym doszło do obnażenia miazgi - tu też wystąpią silne dolegliwości bólowe.

 

Jeśłi więc nurkujesz lub planujesz nurkować, w pierwszej kolejności sprawdź stan swojego uzębienia! Nie pozwól aby ból zepsuł Ci Twój wymarzony wypoczynek i umów się na wizytę u nas już teraz!

Telefon

+48 504 633 394

Email

kontakt@krolewska24.pl

Adres

ul. Królewska 24

05-520 Konstancin Jeziorna

Umów wizytę on-line

Praca Stomatolog

dentysta konstancin

stomatolog konstancin