Nitkowanie zębów

Dodano 8.8.2018

Odkładająca się na powierzchni zębów płytka nazębna jest punktem wyjścia do rozwoju próchnicy, zapalenia dziąseł, odkładania się kamienia. Przestrzenie międzyzębowe, w których ona zalega są miejscami trudno dostępnymi w czasie tradycyjnego szczotkowania. I właśnie do oczyszczania tych powierzchni służy nitka dentystyczna. Można ją stosować już od 10 roku życia. Nitkowanie najlepiej wykonywać przynajmniej raz dziennie, po szczotkowaniu. 

Do dyspozycji mamy różnego rodzaju nici:

- woskowane

- niewoskowane 

- z miętą

- z fluorem (dodatkowa ochrona przeciwpróchnicza)

 

Nić dentystyczną możemy również dobrać pod kątem jej grubości. Do ciasnych przestrzeni międzyzębowych powinniśmy użyć cienkich , przypominających taśmę. W przypadku dużych przestrzeni międzyzębowych wybierzmy nitkę typu Super Floss, której jedna z części przypomina gąbkę,która dodatkowo ulega nasączeniu pod wpływem śliny. Ten typ nici powinnien być również stosowany przez osoby z aparatami ortodontycznymi lub osoby użytkujące mosty protetyczne. 

 

Poniżej krótka instrukcja użytkowania nitki dentystycznej:

1.  Odetnij nić o długości ok. 50 cm i owiń ją luźno wokół środkowych palców zostawiająć pomiędzy nimi odstęp ok. 2 cm

2. Napnij nitkę podpierając ją palcem wskazującym oraz kciukiem a następnie wsuń delikatnie w przestrzeń tak aby przesuwała się po powierzchni korony zęba.

3. Przesuwaj nitkę kilkakrotnie w górę i w dół czyszcząc ząb. Sięgaj nią delikatnie poniżej brzegu dziąsła omijając brodawkę dziąsłową (trójkątny fragment dziąsła pomiędzy zębami)

4. Po oczyszczeniu jednej przestrzeni, przewiń zużyty fragment nitki i czystą częścią powtórz wszystko w kolejnej przestrzeni. 

 

Nie zrażaj się gdy Ci się nie uda za pierwszym razem! Ćwiczenie czyni mistrzem! W razie trudności zapraszamy na instruktaż do naszych lekarzy. 

Telefon

+48 504 633 394

Email

kontakt@krolewska24.pl

Adres

ul. Królewska 24

05-520 Konstancin Jeziorna

Umów wizytę on-line

Praca Stomatolog

dentysta konstancin

stomatolog konstancin