Stomatologia dziecięca

Leczenie zębów u najmłodszych pacjentów jest niezwykle istotne. Wczesna diagnostyka pozwoli na sprawne i bezbolesne leczenie dziecka, co w znacznym stopniu minimalizuje jego stres związany z wizytą.

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym?

Już 6 miesięcy po wyrżnięciu pierwszego ząbka!!! Na pewno powinno się ją odbyć przed ukończeniem 2 roku życia. Na ogół są to wizyty adaptacyjne, zapoznające dziecko z lekarzem, sprzętem potrzebnym do leczenia.  W czasie takich wizyt  nauczymy każdego małego pacjenta jak dbać o ząbki a rodzicom doradzimy jakie szczoteczki i pasty do zębów są odpowiednie dla ich pociech.

To mit, że zęby mleczne nie bolą!

Próchnica zębów mlecznych potrafi rozwijać się w niezwykle szybkim tempie. W związku z niewielkimi wymiarami samych mleczaków już pozornie niewielki ubytek próchnicowy może skutkować bolesnymi powikłaniami zapalnymi ze strony miazgi. Dlatego im wcześniej przystąpimy do leczenia tym mniejsze ryzyko nieprzyjemnych powikłań.

Zabiegi profilaktyczne

W naszym gabinecie dużą uwagę przykładamy do zabiegów profilaktycznych. Hołdujemy starej zasadzie: lepiej zapobiegać niż leczyć! Najbardziej popularne zabiegi profilaktyczne to lakowanie oraz lakierowanie zębów fluorem.

Lakowanie dotyczy przede wszystkim nowo wyrżniętych stałych zębów trzonowych (najczęściej szóstek) aczkolwiek można je wykonać również w zębach mlecznych. Polega na wypełnieniu specjalnym preparatem, dodatkowo uwalniającym fluor, bruzd na powierzchniach żujących zębów. Są to miejsca, w których w pierwszej kolejności rozwija się próchnica. Lak ma je zabezpieczyć przed jej rozwojem a dodatkowo mechanicznie spłyca bruzdy, pozwalając na łatwiejsze oczyszczenie ich przez szczoteczkę.

Lakierowanie jest zabiegiem, w czasie którego pokrywa się wszystkie powierzchnie zębów, zarówno stałych jak i mlecznych lakierem z fluorem, który zabezpiecza zęby przed rozwojem próchnicy. Jest to zabieg który można zastosować kilkukrotnie w ciągu roku, w zależności od intensywności rozwoju ubytków próchnicowych.

Wizyty kontrolne

Zęby mleczne muszą być kontrolowane nawet co 3 miesiące. W przypadku zębów stałych okres ten wynosi 6 miesięcy.

Dobry Stomatolog dla dzieci to niejednokrotnie trudny wybór dla rodziców. W naszym gabinecie najdelikatniejsi pacjenci nie doświadczą bolesnych zabiegów a dla dzielnych małych pacjentów czeka niespodzianka. Naszym celem jest przeprowadzenie wizyty zawsze w miłej atmosferze. Dokładamy wszelkich starań, aby dziecko nie tylko nie odczuwało żadnych dolegliwości, ale również z uśmiechem i chęcią wróciło na kolejną wizytę.