Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna

 

Marzeniem każdego z nas są piękne, równe i białe zęby. Uśmiech to nasza wizytówka. Bielsze zęby sprawiają, że częściej się uśmiechamy. Poprawia się nasze samopoczucie i zwiększa się nasza pewność siebie. Biel zębów potwierdza także dobry stan naszego ogólnego zdrowia.

Właśnie dlatego wychodzimy naprzeciw by pomóc spełnić te marzenia. Zabiegi wybielania zębów żywych i martwych, licówki, korony pełnoceramiczne oraz inne stosowane przez nas rozwiązania łączą w sobie piękno i funkcjonalność. Określamy to mianem harmonii.  Jednocześnie zawsze realnie oceniamy możliwości i przedstawiamy najlepsze dla danego przypadku rozwiązania wariantowe.

 

wybielanie metodą nakładkową

 

Jedną z metod wybielania zębów,  cieszących się dużym zainteresowaniem wśród pacjentów naszego gabientu, jest wybielanie nakładkowe. To technika czasochłonna i wymagająca dużej samodzielności, ale oferuje za to zadowalające rezultaty, które mogą się utrzymywać nawet przez 3 lata. Zęby wybielone tym sposobem mogą stać się naprawdę białe!

Biały uśmiech jest oznaką zdrowia i zadbania, dodaje atrakcyjności i pewności siebie. Jak wynika z badań American Academy of Cosmetic Dentistry, 96% ludzi uważa, że piękny uśmiech sprawia, że dana osoba jest o wiele bardziej atrakcyjna w oczach przedstawicieli płci przeciwnej.Ludzie, którzy mają ładne uzębienie, częściej się uśmiechają, a co za tym idzie, budzą sympatię i zaufanie. Z kolei nieestetyczne, pożółkłe zęby są źródłem wielu kompleksów i wycofania ich właściciela. 74% ankietowanych jest zdania, iż zaniedbane zęby mogą stać się powodem braku sukcesów w pracy.

 

CZY WYBIELANIE WYMAGA WCZEŚNIEJSZEGO PRZYGOTOWANIA JAMY USTNEJ?

 

Przed przystąpieniem do wybielania pacjent musi poddać się rzetelnemu badaniu stanu zębów i dziąseł. Najpierw należy zabezpieczyć ubytki, a także usunąć kamień nazębny. Uzupełnienia protetyczne jak i wypełnienia nie zmieniają koloru podczas wybielania, dlatego w pierwszym etapie wykonuje się odbudowy tymczasowe. Po zakończeniu zabiegu, kiedy kolor zębów ustabilizuje się, można wykonać odbudowy dopasowane kolorystycznie do nowego odcienia uzębienia. O wymianie starych, przebarwionych wypełnień kompozytowych można myśleć nie wcześniej niż 2 tygodnie po zakończeniu wybielania i stabilizacji koloru uzębienia.

JAK WYGLĄDA PROCES WYBIELANIA?JW trakcie pierwszej wizyty u stomatologa lekarz pobiera wyciski na standardowych łyżkach wyciskowych. Po odlaniu gipsowych modeli technik wykonuje dwie przezroczyste szyny pełniące funkcję indywidualnie dostosowanych nakładek. W trakcie drugiej wizyty pacjent je mierzy, otrzymuje strzykawki z żelem wybielającym (stężenie preparatu jest uzależnione od wrażliwości zębów pacjenta), a także uzyskuje dokładne instrukcje dotyczące samodzielnego stosowania preparatu w domu. Zazwyczaj terapia domowa trwa ok.  2 tygodni, a nakładki należy stosować zgodnie z zaleceniami

stomatologa – przez ok. 4 godziny dziennie bądź zakładać je na noc. Długość domowego wybielania jest spowodowana mniejszym natężeniem środka wybielającego w stosunku do metod wybielania w gabinecie.

 

CZY WYBIELANIE BOLI?

 

Niekiedy pacjenci skarżą się na nadwrażliwość zębów w trakcie jak i po zakończeniu wybielania. W związku z tym zalecaja się stosowanie specjalnych past na nadwrażliwość zębów na 2 tygodnie przed rozpoczęciem zabiegów aż do kilku tygodni po zakończeniu terapii.

 

A CO Z TZW. BIAŁĄ DIETĄ?

 

Bardzo istotnym elementem procedury wybielania zębów jest pielęgnacja i dieta – od jej przestrzegania zależy trwałość zabiegu. W trakcie wybielania zębów metodą nakładkową pacjent powinien stosować tzw. „białą dietę”, którą należy przedłużyć na okres 2 tygodni po zakończeniu zabiegów. Oznacza to, że w tym czasie należy zrezygnować z picia kawy, herbaty i innych mocno barwiących napojów typu czerwone wino czy soki owocowe.

 

Wybielanie zębów laserem

Wybielanie zębów przy użyciu lasera

 

Zabieg wybielania zębów z użyciem zębów to sposób na śnieżnobiały uśmiech dla osób, które w związku z brakiem czasu nie mogą podjąć się wybielania metodami domowymi. Jest to metoda bezpieczna, dająca trwałe efekty i pozwalająca na ograniczenie nadwrażliwości zębów związanej z zabiegami wybielania.

 

Jak przebiega zabieg?

 

Całość odbywa się w ciągu mniej więcej godzinnej wizyty. Lekarz w pierwszej kolejności zabezpiecza dziąsła pacjenta specjalną barierą, w celu ich ochrony przed działaniem żelu wybielającego. Następnie na poszczególne zęby aplikuje się żel wybielający i naświetla zęby laserem przez ok. 2min. Kolejno pacjent siedzi na fotelu ok. 10 min. po czym żel jest usuwany i nakładany świeży. Procedura naświetlania jest powtarzana. Na danej wizycie wykonuje się 2-3 aplikacje żelu, który zawiera w sobie czynniki absorbujące światło lasera. Dzięki temu zabieg przebiega szybko i efekty wybielania są widoczne od razu po jego zakończeniu.

Pamiętajmy, że przed podjęciem decyzji o wybielaniu pacjent musi poddać się zabiegom higienizacji. Lekarz musi również zakwalifikować danego pacjenta do zabiegu – niestety, choroby szkliwa, liczne zęby martwe, wypełnienia, korony w odcinku przednim są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Niektóre z ogólnych stanów chorobowych też mogą być przeciwwskazaniem do przeprowadzenia takiego zabiegu, dlatego wcześniejsza konsultacja lekarska jest nieodzowna.

 

Czy po wybielaniu obowiązuje tzw. biała dieta?

 

Tak. Dla utrzymania najlepszych efektów warto jest wytrwać w dwutygodniowej białej diecie. W tym czasie dobrze jest też unikać nadmiernie kwaśnych i słodkich produktów. Szczegółowych instrukcji lekarz udziela po zakończeniu zabiegu.

 

Czy można powtarzać wybielanie laserem?

 

Tak, ma to miejsce szczególnie w przypadku bardzo ciemnych i odpornych na wybielanie zębów. Zabieg można powtórzyć w ciągu miesiąca. Można też łączyć metody wybielania, tzn. po wybielaniu laserowym zastosować jeszcze nakładki.