Dowiedz się jak przetrwać do wizyty u lekarza!!!
Ból zęba może przytrafić się o każdej porze. Ten w nocy bywa najbardziej uciążliwy. Niestety może on nam się przydarzyć również w świąteczny czas. Trudno wtedy nie tylko o pomoc lekarską, ale także znalezienie apteki, w której można kupić leki. Na szczęście istnieje kilka sposobów na ból zęba, którymi możemy się wtedy wspomóc.
Na początek zadbajmy o wyposażenie domowej apteczki w dostępne powszechnie bez recepty środki przeciwbólowe, zawierające w swym składzie paracetamol. ibuprofen albo pyralginę. Są jednak sytuacje kiedy na ból zęba nie pomogą tabletki – np. kiedy inne przyjmowane leki wykluczają ich zażycie lub dany organizm źle na nie reaguje. Możemy wtedy spróbować załagodzić dolegliwości w inny sposób. Nie wszyscy pamiętają, że działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne mają niektóre zioła. Wśród nich poleca się szałwię i rumianek. Jeśli dopadnie nas ból zęba w nocy wypłukanie jamy ustnej naparem z tych roślin z pewnością nie zaszkodzi, a może pomóc. Torebkę ziół lub łyżkę suszu należy zalać wrzątkiem, ostudzić a następnie przepłukać jamę ustną. Inną opcją jest sięgnięcie po wykorzystywane w kuchni goździki. Ziarenko przyprawy wystarczy rozgnieść i przyłożyć do bolącego zęba. Takie same właściwości posiada olejek goździkowy, którym należy nasmarować ząb lub przyłożyć do niego wacik nasączony płynem.
Wartą uwagi jest również mikstura sporządzona z mleka i czosnku. Roślina ta ma potwierdzone działanie przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Trzy ząbki zmiażdżonego lub posiekanego czosnku należy zalać w szklance gorącym mlekiem, a następnie wypić jeszcze ciepły płyn. Ząbek czosnku można również przyłożyć do bolącego miejsca. Aromat nie będzie najprzyjemniejszy, ale taka kuracja pozwoli zmniejszyć ból.
W przypadku obrzęków dobrze jest zastosować płukankę z roztworu sody spożywczej. Do szklanki z przegotowaną, schłodzoną wodą wsypujemy łyżeczkę sody. Po wymieszaniu płuczemy jamę ustną. Taki schemat powtarzamy 2-3 razy w ciągu dnia. Pamiętajmy też o przykładaniu zimnych okładów w okolicę bolesnego miejsca. Nie wolno przykładać dłoni w te okolice. Generujemy w ten sposób ciepło, które będzie sprzyjało stanom zapalnym.
Należy pamiętać, że nawet znane od lat i sprawdzone przez nasze babcie naturalne sposoby łagodzenia bólu nie zastąpią leczenie stomatologicznego! Nawet jeśli udaje się nam doraźnie go zwalczyć, możemy być pewni, że po pewnym czasie powróci o wiele silniejszy! Dlatego, nie należy bagatelizować pierwszych objawów i jak najszybciej umówić się na wizytę do stomatologa.