Zabiegi wykonują:
Leczenie kanałowe w większości wypadków pozwala uratować Twoje zęby przed ekstrakcją
Czym jest leczenie kanałowe?
Leczenie endodontyczne , potocznie nazywane kanałowym jest powszechnie znanym sposobem, pozwlającym na uratownie milionów zębów rocznie na świecie. Na czym w istocie polega? Poniżej postaramy się Państu wytłumaczyć w skrócie o co w tym wszystkim chodzi.
Aby zrozumieć na czym polega leczenie kanałowe na początku zapoznamy Państwa z budową zęba!
Budowa zęba
Szkliwo i zębina to zewnętrzne warstwy zęba, chroniące znajdującą się wewnątrz tkankę zwaną miazgą. Miazga zawiera naczynia krwionośne oraz nerwy . Odpowiada ona za żywotność zęba, jego “czucie”.
Miazga rozciąga się od korony do wierzchołka korzenia oraz odgrywa bardzo ważną rolę w trakcie rozwoju zębów. Jednakże gdy ząb jest już w pełni ukształtowany może przetrwać bez miazgi – co wykorzystuje się w endodoncji.
Dlaczego w takim razie potrzebujemy leczenia kanałowego?
W przypadku kiedy miazga wewnątrz zęba została zainfekowana na skutek próchnicy bądź urazu lub nieprawidłowego wcześniejszego leczenia może dojść do stanu zapalnego miazgi a nawet jej martwicy i utworzenia się ropnia . Takiej sytuacji nie należy lekceważyć ponieważ jest przyczyną silnego bólu, utraty zęba a także prowadzi do innych powikłań, o których możecie przeczytać pod jednym z naszych linków.
Nieleczone zęby niszczą cały organizm chore zęby to chore zatoki ale chore zatoki to także chore zęby!
Jakie są objawy infekcji miazgi, na które trzeba zwrócić uwagę?
-długotrwały ból (ćmienie, pulsowanie), szczególnie ból nocny
-nadwrażliwość na ciepło/zimno
-przebarwienie zęba
-obrzęk
-ból przy nagryzaniu
Czasem jednak powyższe dolegliwość nie występują dlatego ważne są systematyczne kontrolne wizyty u stomatologa.
Jak wyglądają poszczególne etapy w trakcie leczenia kanałowego?
Leczenie Kanałowe trwa od 1 wizyty do kilku w zależności od skomplikowania anatomii zęba i stanu tkanek wokół wierzchołka korzenia zęba. Polega ono na usunięciu chorej miazgi, zdezynfekowaniu kanałów i szczelnym ich wypełnieniu. Dopiero po tym możemy odbudować koronę zęba np. plombą. W chwili obecnej nowoczesne techniki pozwalają prawie na bezbolesne przeprowadzenie leczenia a ząb po takim leczeniu jest w pełni odbudowany oraz wyleczony.
Stosując się do zaleceń nowoczesnej endodoncji, w naszym gabinecie unikamy etapu dewitalizacji, czyli zatrucia zęba. Zastępujemy ją przez bardziej humanitarną i skuteczną metodę, którą jest ekstyrpacja miazgi w znieczuleniu. Dzięki temu zabiegowi leczenie kanałowe można ograniczyć do jednej wizyty, ponieważ bezpośrednio po usunięciu miazgi możemy przystąpić do opracowania kanałów korzeniowych.
Procedura leczenia:
1. Zdjęcie RVG
Na początku konieczne będzie wykonanie zdjęcia RVG zęba celem oceny anatomii zęba. Następnie stomatolog zabezpieczy ząb koferdamem w celu odizolowania zęba od śliny, tak aby zapewnić czystość i suchość leczonego miejsca.
2. Otwarcie zęba
Kolejnym krokiem jest otwarcie zęba oraz opracowanie kanałów przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Opracowanie polega na usunięciu miazgi oraz płukaniu systemu kanałowego preparatmi działającymi silnie przeciwbakteryjnie.
3. Opracowanie kanałów
Jest to możliwe przy pomocy narzędzi ręcznych lub maszynowych. Użycie narzędzi maszynowych daje gwarancję dokładnego oczyszczenia kanału, pozwala również na szybsze w porównaniu do narzędzi ręcznych wykonanie tego etapu przez lekarza. Dodatkowo w naszej pracy wykorzystujemy ultradźwięki, które dodatkowo wzmacniają działanie stosowanych płynów płuczących.
4. Endomotor endodontyczny
Endomotor endodontyczny, który wykorzystujemy w naszej pracy dodatkowo posiada wbudowany endometr który pozwala kontrolować w czasie rzeczywistym głębokość opracowywanego kanału. Jego użycie jednocześnie pozwala ograniczyć ilość wykonywanych zdjęć RVG w czasie leczenia.
5. Wypełnianie kanałów
Gdy kanały wolne są już od zainfekowanej miazgi Endodonta może rozpocząć proces wypełniania kanałów biokompatybilnym materiałem, tzw. gutaperką. Wypełnienie musi być szczelne aby nie doszło do ponownej infekcji. Nasi lekarze stosują gutaperkę w formie ciekłej co zapewnia precyzyjne wykonanie wypełnienia kanałów.
6. Odbudowa korony zęba
Ostatnim etapem leczenia jest odbudowa korony zęba. W przypadku niewielkiego zniszczenia można wykonać to za pomocą tradycyjnego wypełnienia (plomby). Częściej jednak próchnica przyczyniająca się do leczenia kanałowego prowadzi do rozległych zniszczeń tkanek twardych korony zęba, co wymaga naprawy przy pomocy bardziej zaawansowanych prac takich jak nakłady, endokorony czy korony protetyczne. Nierzadko odbudowa wymaga również zastosowania specjalnych wkładów, które są dodatkowym “rusztowaniem” dla wymienionych wcześniej możliwych odbudów. Powinno to być wykonane jak najszybciej po zakończeniu wypełniania kanałów. Pozwala to uniknąć dodatkowych, nieprzewidzianych uszkodzeń korony zęba ponownej infekcji wcześniej wyleczonych kanałów a przede wszystkim przywróci pełną funkcjonalność zęba.
Warunkiem sukcesu leczenia endodontycznego zęba jest wykonanie wszystkich jego etapów z jak największą starannością i precyzją. Nawet najmniejszy detal ma tu fundamentalne znaczenie! ,,Dlatego w naszym gabinecie wykonujemy leczenie kanałowe pod mikroskopem endodontycznym, dzięki któremu zabieg jest pod pełną kontrolą lekarza”.
Ile to wszystko kosztuje?
Koszty zależne są od kilku czynników, skomplikowania, ilości kanałów. Natomiast jest to tańsze rozwiązanie a niżeli wyrwanie zęba oraz uzupełnienie protetyczne: protezą, koroną czy implantem. Orientacyjne koszty mogą Państwo znaleźć w cenniku.