Zabiegi wykonują:
Skaling to zabieg profilaktyczny oraz leczniczy z zakresu higienizacji jamy ustnej.
Polega on na usunięciu złogów kamienia nazębnego, a także przygotowuje zęby do dalszych zabiegów.
Sam kamień powstaje w wyniku odkładania się na powierzchni zębów płytki nazębnej, która pod wpływem związków mineralnych w ślinie utwardza się. Może mieć on barwę od żółtawej do nawet brązowej. Niestety nie jesteśmy w stanie samodzielnie usunąć kamienia nazębnego za pomocą szczoteczki czy nici dentystycznej. Jedyny skuteczny sposób to skaling wykonany w gabinecie stomatologicznym przeprowadzany co najmniej raz w roku. Nie jest to zabieg bolesny, lecz może wywoływać niewielki dyskomfort.
W naszym gabinecie wykonujemy usuwanie kamienia przy użyciu ultradźwięków. Możemy zabieg ten wykonać również z wykorzystaniem mikroskopu, by jeszcze dokładniej usunąć obecne złogi. Skaling z użyciem mikroskopu jest jednym z głównych zabiegów w leczeniu paradontozy oraz zapalenia dziąseł. Za sprawą swojej precyzji i skuteczności efekty zabiegu utrzymują się przez długi czas.
Najlepsze efekty daje wykonanie skalingu oraz piaskowania jednocześnie. Dzięki temu zęby są dokładnie oczyszczone nie tylko z kamienia, ale i osadów czy nalotów.
Piaskowanie zębów
Piaskowanie zębów to zabieg, który uzupełnia skaling. Służy on usunięciu osadów i nalotów, które powstają na powierzchni zębów podczas jedzenia i picia. Te są szczególnie widoczne u osób pijących duże ilości kawy, herbaty, czerwonego wina czy palących papierosy. Wykonywane jest ono za pomocą specjalnej piaskarki z proszkiem i wodą pod ciśnieniem. Dociera on do nawet trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu zęby są bardzo dokładnie oczyszczone. Piaskowanie zębów zostaje zakończone odessaniem piasku z jamy ustnej. Wykonanie wszystkich czynności trwa około 30 minut. Jest to zabieg bezbolesny dla pacjenta.
Piaskowanie zębów, podobnie jak skaling, należy wykonywać mniej więcej co pół roku. Jest to zabieg szczególnie wskazany osobom pijącym dużo kawy lub herbaty, palącym czy będących w trakcie leczenia ortodontycznego. Również osoby noszące aparat ortodontyczny lub o stłoczonych zębach powinny dbać o regularne wykonywanie piaskowania.
Po zabiegu piaskowania (i w razie potrzeby wcześniej wykonanego skalingu) wykonujemy polerowanie, które pozostawia powierzchnię zębów idealnie gładką. Sprawia to, że płytka nazębna nie osadza się tak szybko, a nasz uśmiech nabiera dodatkowych walorów estetycznych.
Skaling czy piaskowanie
Odpowiedź na pytanie „skaling czy piaskowanie?” może być różna w zależności od konkretnego przypadku. Przy niewielkim osadzie i płytce nazębnej wystarczające może okazać się piaskowanie. Jednak gdy obecny jest kamień, jego usunięcie jest niezbędne za pomocą ultradźwięków. Co ważne, najlepsze efekty osiąga się, kiedy te dwa zabiegi wykonywane są razem. O tym, co należy wykonać – skaling czy piaskowanie – powinien decydować stomatolog.
Czy skaling i piaskowanie wybiela zęby?
Wielu pacjentów zastanawia się, czy skaling i piaskowanie wybiela zęby. Otóż choć nie są to zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, mogą one dać taki efekt. Jest to możliwe, jeśli na zębach nie powstały głębokie przebarwienia. Zabiegi te przywracają zębom naturalny kolor, czynią je też gładkimi i lśniącymi. Ponadto są one częścią przygotowania do profesjonalnych zabiegów wybielania. Zatem na pytanie „Czy skaling i piaskowanie wybiela zęby” można odpowiedzieć twierdząco. Podkreślamy jednak, że jest to jedynie przywrócenie naturalnej barwy uzębienia, która jest indywidualna.