Zabiegi wykonuje
Lek. Med., Lek. Dent. Wojciech Napiórkowski
Problem bezzębia jest coraz powszechniejszy i, niestety, często bagatelizowany przez Pacjentów

Długotrwały ubytek zębowy — nawet pojedynczy — może prowadzić do rozchwiania zębów sąsiadujących, zmianę rysów twarzy, zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych i zgryzu.
To także defekt estetyczny, który niekorzystnie wpływa na pewność siebie, własną samoocenę, relacje z innymi ludźmi, komfort codziennego funkcjonowania. Nie warto pozbawiać się przyjemności z życia — zadbaj o swoje zdrowie korzystając z implantów zębowych.
Implant czy korona?
Implanty zębowe to rozwiązanie, które pod względem kształtu można porównać do śruby. Ich wykorzystanie jest uzasadnione w sytuacji, gdy Pacjent utracił ząb w całości, bądź też wtedy, gdy jego pozostałość nie kwalifikuje się do odbudowy protetycznej. Obecnie najbardziej powszechne są implanty tytanowe — skuteczne, bezpieczne, stosowane od wielu lat, biozgodne, doskonale integrują się z kością Pacjenta. Implanty tytanowe po wszczepieniu pełnią funkcję sztucznego korzenia zęba.
Korona protetyczna jest uzupełnieniem, które z założenia ma być wizualnie i funkcjonalnie zbliżone do zęba. Korony są stosowane w połączeniu z leczeniem implantologicznym — wówczas na implant zakłada się koronę, a całość tworzy konstrukcję pod względem funkcjonalnym i estetycznym zbliżoną do naturalnego zęba z korzeniem. Korony służą także jako sposób na odbudowanie mocno zniszczonych zębów — na przykład po leczeniu kanałowym. Obecnie najlepszymi koronami są korony pełnoceramiczne, pozbawione podbudowy metalowej.

Implant czy korona — co jest lepszym wyborem?
Jest to zależne od warunków panujących w jamie ustnej Pacjenta. O ile stan zęba na to pozwala, rekomendujemy odbudowanie go za pomocą korony protetycznej, zamiast go usuwać. Usunięcie zęba wiąże się z rozpoczęciem procesu resorpcji, czyli zanikania kości — co powoduje dolegliwości opisane we wcześniejszej części artykułu. Dużo lepiej jest odbudować naturalny ząb na tyle, na ile będzie to możliwe.
W sytuacji, gdy uszkodzenia zęba naturalnego są na tyle rozległe, że jego odbudowa nie jest możliwa — wówczas rekomendujemy ekstrakcję jego pozostałej części i natychmiastowe zastąpienie go implantem wraz z koroną. Implanty dają możliwość zachowania pełnej funkcjonalności układu stomatognatycznego bez ryzyka resorpcji kości i pojawienia się ruchomości pozostałych zębów.
Pacjenci często pytają — „co jeść po wszczepieniu implantu?”.
Okazuje się, że po leczeniu implantologicznym nie ma żadnych restrykcji związanych z dietą. Po założeniu rozwiązania protetycznego na implant, Pacjent może wrócić do konsumowania ulubionych posiłków i napojów.

Czy wstawienie implantu boli
„Czy wstawienie implantu boli?” — ze względu na przebieg zabiegu Pacjenci mogą mieć wątpliwości w tej kwestii. Implanty są wszczepiane w zębodół w znieczuleniu miejscowym, dlatego podczas zabiegu Pacjent nie odczuwa bólu ani innych nieprzyjemnych dolegliwości. Implantacja to łatwy i mało inwazyjny zabieg, którego żaden Pacjent nie powinien się bać.