Zabiegi wykonują:
Fluoryzacja dla ochrony zębów przed próchnicą
Fluoryzacja służy wzmocnieniu szkliwa – dzięki niej zęby są odporne na próchnicę. To bardzo ważny zabieg, ponieważ dieta współczesnego człowieka jest bogata w szkodliwy dla naszego uzębienia cukier. Z kolei fluor nie pozwala na rozwój bakterii, co więcej wpływa na remineralizację niewielkich ubytków.
Fluoryzację wykonuje się w celach zapobiegawczych, aby uchronić zęby dzieci i dorosłych przed rozwojem próchnicy, w tym próchnicy wtórnej w okolicach wypełnień, koron i odbudów protetycznych. Zabieg ten znajduje też zastosowanie w przypadku nadwrażliwych szyjek zębowych (również u pacjentów leczonych ortodontycznie).
Fluor, tak ważny dla zębów, może być dostarczany do naszego organizmu z wykorzystaniem preparatów do mycia zębów zawierających fluor, a także przez nakładanie żeli oraz lakierowanie.
Lakowanie zębów
Lakowanie zębów to zabieg wykonywany u dzieci. Polega on na pokryciu lakiem szczelinowym bruzd w trzonowcach i przedtrzonowcach. Sprawia, że zęby są zabezpieczone przed bakteriami oraz próchnicą, a ich pielęgnacja jest łatwiejsza. Lakowanie zębów jest bardzo ważne, ponieważ bruzdy i nierówności pokrywające zęby trzonowe sprzyjają zatrzymywaniu się w nich resztek jedzenia, co z kolei sprzyja rozwojowi bakterii.
Czym jest lak wykorzystywany do pokrycia zębów? To specjalny preparat z wysoką zawartością fluoru. Nanosi się go na zęby za pomocą specjalnego pojemniczka przypominającego małą strzykawkę, ale bez ostrej końcówki. Po naniesieniu laku na zęby jest on delikatnie rozprowadzany w szczelinach i bruzdach. Następnie naświetlany jest specjalną lampą, co sprawia że twardnieje.
Lakowanie zębów należy wykonywać na każdym nowym mlecznym i stałym zębie bocznym. Zęby mleczne lakuje się zwykle w wieku 2-3 lat, a stałe w wieku 5-8 lat – wówczas zwykle wyrzyna się pierwsza szóstka. Poza okresem wymiany zębów lakowanie przeprowadza się również u dzieci noszących aparaty ortodontyczne. Zabiegowi lakowania poddane mogą zostać jedynie zdrowe zęby. Jest ono całkowicie bezbolesne.
Lakierowanie zębów dzieci i dorosłych
Fluoryzacja obejmuje również lakierowanie zębów. Ta zewnętrzna metoda wprowadzania jonów fluoru do organizmu sprawia, że zęby są odporne na próchnicę. Zabieg wykonuje się u dzieci i dorosłych. U dzieci przede wszystkim ze względu na wysokie ryzyko próchnicy do szóstego roku życia. Natomiast u starszych dzieci i dorosłych wskazaniem do fluoryzacji są niewłaściwe nawyki żywieniowe, aparat ortodontyczny, protezy ruchome, obnażenie szyjek zębowych, radioterapia głowy lub szyi, przyjmowanie leków powodujących suchość w jamie ustnej lub próchnica początkowa.
Podczas zabiegu lakierem z wysoką zawartością fluoru pokrywa się całą powierzchnię wszystkich zębów. Lakier nanoszony jest na zęby za pomocą cienkiego pędzelka lub szpatułki. Stopniowo zasycha uwalniając fluoru wzmacniający uzębienie. Przed lakowaniem konieczne jest oczyszczenie zębów z kamienia. Lakierowanie zębów u dzieci przeprowadzane jest z wykorzystaniem lakieru o żółtym zabarwieniu, który jest bezpieczny dla organizmu w razie połknięcia.
Zabiegi profilaktyczne można wykonywać u dzieci od najmłodszych lat – od pojawienia się pierwszych zębów mlecznych. Ponadto ze względu na bezbolesność zabiegu, warto je stosować również w celu adaptacji pacjentów do wizyt stomatologicznych. Zabieg lakierowania u dzieci należy wykonywać raz na trzy miesiące, a u dorosłych raz na pół roku.