Zabiegi wykonują:
Protetyka jest dziedziną stomatologii, która pozwala no odbudowę złamanych zębów, zmianę ich kształtu, usunięcie trwałych przebarwień.
Pozwala również na korektę ustawienia zębów. Protetyka to także dziedzina, która sprawi, że pacjenci z pojedynczymi jak i rozległymi brakami zębowymi będą na nowo mogli cieszyć się ze zdrowego i pięknego uśmiechu.
Głównym założeniem w pracy protetycznej jest odzyskanie utraconej funkcji żucia czy mowy oraz estetyki, która nie będzie odznaczała się od pozostałych zębów, lecz wspólnie się z nimi komponowała.
W naszej ofercie proponujemy zarówno uzupełnienia:
stałe:
- licówki,
- korony (pełnoceramiczne, porcelanowe, kompozytowe, e.max),
- wkłady koronowo-korzeniowe,
- mosty,
- nakłady koronowe typu inlay, onlay, endokorony.
uzupełnienia ruchome:
- protezy (szkieletowe, akrylowe, nylonowe, typu overdenture)
Uzupełnienia stałe
Są to uzupełnienia mocowane na zębach własnych pacjenta przy użyciu specjalnego cementu. Pacjent z takim uzupełnieniem nie odczuwa żadnego dyskomfortu oraz różnic, ponieważ nie ma konieczności oraz możliwości ich wyjmowania. Ich wykonanie musi być bardzo precyzyjne i dokładne, trwa dłużej jest bardziej skomplikowane oraz kosztowniejsze, co jednak pozwala na uzyskanie najbardziej komfortowej i trwałej odbudowy.
Do uzupełnień stałych zaliczamy:
- Licówki kompozytowe
W sytuacji, kiedy tylko przednia część zęba wymaga korekty, ze względu na kształt czy kolor, można wybrać licówkę, którą wykonuje lekarz bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta. Polega na nakładaniu na powierzchnię zęba warstw wysoko estetycznego kompozytu. Licówka kompozytowa pozwala na szybką korektę, jest też tańsza w stosunku do licówek ceramicznych. W przypadku ich awarii możliwa jest też ich szybka naprawa w gabinecie. Są jednak bardziej narażone na przebarwienia powodowane paleniem papierosów czy też piciem kawy, dlatego Pacjenci nieplanujący zrezygnować z tych używek powinni rozważyć licówki ceramiczne. - Licówki ceramiczne
Są to bardzo cienkie “płatki” z ceramiki, które technik protetyczny przygotowuje w swojej pracowni, a następnie lekarz cementuje do powierzchni zęba. Wymagają one delikatnego szlifowania powierzchni wargowej. Koszt ich wykonania jest wyższy w stosunku do licówek kompozytowych jednak zapewniają większą trwałość i stabilizację koloru.
Nakłady (Inlay, Onlay, Endokorona)
W przypadku gdy zwykłe wypełnienie może nie być w stanie odbudować dokładnie struktur anatomicznych korony zęba, w tym punktów stycznych, warto rozważyć ten typ odbudowy. Nakłady również przygotowywane są w pracowni protetycznej, na podstawie wcześniej pobranego wycisku. Następnie lekarz przy pomocy cementu mocuje je trwale do zęba. Jest to rozwiązanie stosowane w zębach bocznych t.j. trzonowcach i przedtrzonowcach.
Korony
Kiedy ząb jest bardzo mocno przebarwiony lub gdy w wyniku zniszczenia brak jest możliwości jego odbudowy za pomocą wypełnienia lub nakładu, wykonuje się koronę. Wymaga ona oszlifowania zęba na całym jego obwodzie. Dostępne są różne rodzaje koron. W odcinku przednim zaleca się wykonanie koron pełnoceramicznych (cyrkon, e.max), które pozwalają uzyskać najlepsze efekty estetyczne przez długie lata. W odcinkach bocznych można wykonać korony porcelanowe na podbudowie metalowej, które są tańsze, ale jednocześnie zapewniają wytrzymałość i estetykę.
Mosty
W sytuacjach braku zęba można go uzupełnić mostem. W celu jego wykonania należny oszlifować zęby ograniczające lukę (tzw. filary mostu). Na nich zacementowane będą korony pomiędzy którymi dowieszony będzie brakujący ząb.Jest to tańsza alternatywa dla implantów, jednak wymaga od nas oszlifowania innych (czasem zdrowych) zębów.
Wkład koronowo- korzeniowy
Kiedy ząb w przeszłości był leczony endodontycznie (kanałowo) lub w związku z przebudową kształtu zęba będzie wymagał takiego leczenia, stosuje się wkłady koronowo-korzeniowe. Stanowią one “rusztowanie” dla przyszłej korony. W protetyce wykorzystuje się dwa rodzaje takich wkładów: z włókna szklanego oraz wkłady metalowe (wykonywane przez technika protetycznego).
Korony na implanatch
Implant jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku braku zęba. Nie wymaga szlifowania sąsiednich filarów. W pierwszym etapie leczenia chirurg wprowadza w kość wszczep (implant), który zastępuje korzeń zęba. Po okresie gojenia, który trwa kilka miesięcy, na implancie można założyć koronę protetyczną. Implant wraz z koroną zapewnia najbardziej fizjologiczne przenoszenie sił zgryzowych, pacjent traktuje ząb “jak własny”. Korona na implancie gwarantuje długoczasowe efekty estetyczne, co gwarantuje radość i zadowolenie pacjentów.
Aby dane rozwiązanie mogło cieszyć naszego Pacjenta przez długie lata, ze wszystkich dostępnych wariantów, dobieramy ten najbardziej odpowiedni dla konkretnego przypadku. Zapraszamy na konsultację, w czasie której nasz protetyk pomoże indywidualnie wybrać i zaplanować sposób leczenia.