jak dbać o zęby naszych dzieciJednym z najważniejszych czynników w zapobieganiu próchnicy jest oczywiście mycie zębów.

Chociaż brzmi banalnie, to w przypadku dzieci wcale proste nie jest, nie tylko dlatego, że czasem stawiają opór. Rodzice napotykają trudności nawet w wyborze odpowiedniej pasty do zębów.

Pastę do zębów powinniśmy zacząć stosować wraz z wyrżnięciem się pierwszego ząbka.

Z wyborem szczoteczki do zębów nie powinno być problemu, wybierzmy taką z zaokrągloną główką, która będzie pasować do maleńkiej rączki  – ważne jest bowiem, żeby od samego początku uczyć dziecko trzymać samemu szczoteczkę.

Ilość past dziecięcych na sklepowych półkach i to, że w zasadzie każda ma inny przedział wiekowy, powoduje z kolei chaos u rodziców. Po pierwsze stają oni przed pytaniem: z fluorem czy bez, oraz w jakim wieku jaka dawka jest odpowiednia?

– Obowiązujące wytyczne Europejskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej jednoznacznie zalecają stosowanie past do zębów z fluorem! I to już od momentu wyrznięcia się pierwszego zęba – mówi lek. dent. Kamila Kruk, właścicielka gabinetu Stomatologia Królewska 24 w Konstancinie-Jeziornie. – Ważne jest jednak, aby przestrzegać zalecanych dawek fluoru i stosować pasty skierowane do poszczególnych grup wiekowych:
6-36 mies – 1000 ppm – śladowa ilość, 3-6 lat – 1000 ppm – ziarno groszku, pow. 6 lat – 1450 ppm – 1-2 cm.

Od tej reguły istnieją jednak wyjątki.

– Tam, gdzie poziom fluoru w wodzie pitnej jest ponad optymalny(powyżej 1 mg/L) powinno stosować się właśnie pasty bez fluoru. Takie pasty są też rozwiązaniem w przypadku kiedy nie mamy pewności czy zalecane ilości pasty będą przestrzegane – mówi dr Kruk.

Natomiast jeżeli istnieje ryzyko wystąpienia próchnicy, musimy stosować pastę z fluorem. Najlepiej więc aby to stomatolog ocenił, jaka pasta będzie najbardziej optymalna dla naszych pociech.

Opinie

  Zarejestruj się online!
  Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych w powyższym formularzu jest Kamila Kruk prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Gabinet Stomatologiczny Kamila Kruk z siedzibą w Konstancinie Jeziorna przy ul. Królewskiej 24, 05-520 Konstancin Jeziorna. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w „Polityce prywatności”.

  Sprawdź naszą lokalizację

  ul. Królewska 24
  05-520 Konstancin-Jeziorna

  (Wejście oraz parking dla pacjentów jest od strony ul. Mirkowskiej)

  „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie”. Operacja pn. „Nowe, innowacyjne i prozdrowotne rozwiązania sprzyjające podnoszeniu kompetencji zawodowych, zastosowane w Gabinecie Stomatologicznym Kamila Kruk”, mająca na celu rozwijanie firmy w zakresie usług stomatologicznych sprzyjających promowaniu lokalnych produktów rolnych poprzez zakup wyposażenia oraz utworzenie jednego miejsca pracy współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego, kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
  Umów wizytę