Nitkowanie zębówOdkładająca się na powierzchni zębów płytka nazębna jest punktem wyjścia do rozwoju próchnicy, zapalenia dziąseł, odkładania się kamienia. Przestrzenie międzyzębowe, w których ona zalega są miejscami trudno dostępnymi w czasie tradycyjnego szczotkowania. I właśnie do oczyszczania tych powierzchni służy nitka dentystyczna. Można ją stosować już od 10 roku życia. Nitkowanie najlepiej wykonywać przynajmniej raz dziennie, po szczotkowaniu. 

Do dyspozycji mamy różnego rodzaju nici:

– woskowane

– niewoskowane 

– z miętą

– z fluorem (dodatkowa ochrona przeciwpróchnicza)

 

Nić dentystyczną możemy również dobrać pod kątem jej grubości. Do ciasnych przestrzeni międzyzębowych powinniśmy użyć cienkich , przypominających taśmę. W przypadku dużych przestrzeni międzyzębowych wybierzmy nitkę typu Super Floss, której jedna z części przypomina gąbkę,która dodatkowo ulega nasączeniu pod wpływem śliny. Ten typ nici powinien być również stosowany przez osoby z aparatami ortodontycznymi lub osoby użytkujące mosty protetyczne. 

Nitkowanie zębów - instrukcjaKrótka instrukcja użytkowania nitki dentystycznej:

 1. Odetnij nić o długości ok. 50 cm i owiń ją luźno wokół środkowych palców zostawiając pomiędzy nimi odstęp ok. 2 cm
 2. Napnij nitkę podpierając ją palcem wskazującym oraz kciukiem a następnie wsuń delikatnie w przestrzeń tak aby przesuwała się po powierzchni korony zęba.
 3. Przesuwaj nitkę kilkakrotnie w górę i w dół czyszcząc ząb. Sięgaj nią delikatnie poniżej brzegu dziąsła omijając brodawkę dziąsłową (trójkątny fragment dziąsła pomiędzy zębami)
 4. Po oczyszczeniu jednej przestrzeni, przewiń zużyty fragment nitki i czystą częścią powtórz wszystko w kolejnej przestrzeni. 

 Nie zrażaj się gdy Ci się nie uda za pierwszym razem! Ćwiczenie czyni mistrzem! W razie trudności zapraszamy na instruktaż do naszych lekarzy. 

Opinie

  Zarejestruj się online!
  Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych w powyższym formularzu jest Kamila Kruk prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Gabinet Stomatologiczny Kamila Kruk z siedzibą w Konstancinie Jeziorna przy ul. Królewskiej 24, 05-520 Konstancin Jeziorna. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w „Polityce prywatności”.

  Sprawdź naszą lokalizację

  ul. Królewska 24
  05-520 Konstancin-Jeziorna

  (Wejście oraz parking dla pacjentów jest od strony ul. Mirkowskiej)

  „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie”. Operacja pn. „Nowe, innowacyjne i prozdrowotne rozwiązania sprzyjające podnoszeniu kompetencji zawodowych, zastosowane w Gabinecie Stomatologicznym Kamila Kruk”, mająca na celu rozwijanie firmy w zakresie usług stomatologicznych sprzyjających promowaniu lokalnych produktów rolnych poprzez zakup wyposażenia oraz utworzenie jednego miejsca pracy współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego, kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
  Umów wizytę