Nowoczesna endodoncja dysponuje narzędziami kanałowymi, które cechują się wysoką elastycznością i wytrzymałością materiałów, z których są wykonane. Jednak zdarza się, że może dojść do ich samoistnego złamania w trakcie leczenia kanałowego. Może mieć to miejsce w przypadku trudnej anatomii zęba – kanałów cienkich, zakrzywionych lub zobliterowanych. W takich przypadkach jest duże ryzyko zaklinowania się narzędzia i jego złamania podczas wyciągania z kanału. Złamanie narzędzia w kanale jest jednym z częściej występujących powikłań w trakcie leczenia kanałowego. Czym skutkuje wystąpienie takiego powikłania?

Głównym problemem jest dalsze prawidłowe oczyszczenie i wypełnienie ostateczne kanału, w skutek mechanicznej przeszkody jaką jest tkwiące w kanale narzędzie. Jeśli do złamania narzędzia doszło w pierwszej fazie leczenia,gdy zainfekowana miazga nie została jeszcze usunięta, może dojść w przyszłości do pojawienia się stanu zapalnego w tkankach okołowierzchołkowych. Jeśli do powikłania doszło w końcowej fazie leczenia, gdy kanał został już oczyszczony i zdezynfekowany, w większości przypadków nic się nie dzieje. 

Zawsze jednak warto podjąć próbę usunięcia takiego narzędzia. Usunięcie złamanego fragmentu jest możliwe dzięki wykorzystaniu powiększenia, które daje mikroskop oraz dzięki zastosowaniu narzędzi ultradźwiękowych  pomagającym “poluzować” zablokowane narzędzie. Trudność usunięcia złamanego fragmentu zależy od jego lokalizacji w kanale. Im głębiej tkwi narzędzie lub im bardziej zagięty jest korzeń tym jego usunięcie jest trudniejsze, a czasem wręcz niemożliwe. Bywa, że przy wklinowanym w ścianę kanału narzędziu dokonuje się tzw. “przejścia obok” z pozostawieniem złamanej części w kanale. W przypadku gdy pozostawia się złamany fragment z powodu braku możliwości usunięcia go, konieczna jest jego obserwacja i regularna kontrola radiologiczna zęba. 

Usuwanie złamanych narzędzi może być bardzo trudne i czasochłonne gdyż narzędzie kanałowe jest bardzo cieniutkie. Jego średnica waha się pomiędzy 0,06 a 1,2 mm. Warto jednak podjąć próbę jego usunięcia. 

Opinie

  Zarejestruj się online!
  Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych w powyższym formularzu jest Kamila Kruk prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Gabinet Stomatologiczny Kamila Kruk z siedzibą w Konstancinie Jeziorna przy ul. Królewskiej 24, 05-520 Konstancin Jeziorna. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w „Polityce prywatności”.

  Sprawdź naszą lokalizację

  ul. Królewska 24
  05-520 Konstancin-Jeziorna

  (Wejście oraz parking dla pacjentów jest od strony ul. Mirkowskiej)

  „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie”. Operacja pn. „Nowe, innowacyjne i prozdrowotne rozwiązania sprzyjające podnoszeniu kompetencji zawodowych, zastosowane w Gabinecie Stomatologicznym Kamila Kruk”, mająca na celu rozwijanie firmy w zakresie usług stomatologicznych sprzyjających promowaniu lokalnych produktów rolnych poprzez zakup wyposażenia oraz utworzenie jednego miejsca pracy współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego, kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
  Umów wizytę