Jak dbać o jamę ustną naszych najmłodszych pociech?Jama ustna niemowląt wymaga szczególnej troski i to już od pierwszego dnia życia. Pielęgnacja ta powinna stać się nawykiem rodzica i maluszka. Codziennie wieczorem przed położeniem dziecka spać, rodzice powinni zadbać o regularne oczyszczanie błony śluzowej i wałów dziąsłowych. Celem tych zabiegów higienicznych jest utrzymanie jamy ustnej w czystości oraz przyzwyczajanie dziecka do późniejszej, samodzielnej manipulacji szczoteczką. Jak to zrobić najprościej? Możemy zastosować tu specjalne akcesoria dla niemowląt takie jak: nawijane lub nakładane na palec kawałki gazy lub bawełniane chusteczki, gumowe lub silikonowe szczoteczki lub specjalny naparstek z mikrofibry. Można je dodatkowo zamoczyć w przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku. Może się zdarzyć, że maluch będzie gryzł palec mamy podczas próby wkładania go do ust. Może w ogóle nie zechcieć otworzyć buzi. Można wówczas wsunąć palec w okolicy kąta ust dziecka, a następnie przesuwać go wzdłuż wewnętrznej powierzchni policzka do tylnej części jamy ustnej. Potem należy włożyć delikatnie palec pomiędzy górny i dolny wał dziąsłowy. Kiedy dziecko otworzy usta można przetrzeć całą jamę. Zdajemy sobie sprawę, że nieprzespane noce i zmęczenie zniechęcają rodziców do podejmowania dodatkowych czynności. Jednak warto poświęcić chwilę na higienę jamy ustnej maluszka, bo to zaowocuje mniejszymi problemami stomatologicznymi w późniejszych okresach. Pamiętajmy również, że pierwsza wizyta dziecka powinna mieć miejsce ok. 6 miesiąca życia, w czasie wyrzynania się zębów mlecznych – najlepiej przed ukończeniem 12 miesięcy i nie później niż w drugim roku życia

Opinie

  Zarejestruj się online!
  Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych w powyższym formularzu jest Kamila Kruk prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Gabinet Stomatologiczny Kamila Kruk z siedzibą w Konstancinie Jeziorna przy ul. Królewskiej 24, 05-520 Konstancin Jeziorna. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w „Polityce prywatności”.

  Sprawdź naszą lokalizację

  ul. Królewska 24
  05-520 Konstancin-Jeziorna

  (Wejście oraz parking dla pacjentów jest od strony ul. Mirkowskiej)

  „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie”. Operacja pn. „Nowe, innowacyjne i prozdrowotne rozwiązania sprzyjające podnoszeniu kompetencji zawodowych, zastosowane w Gabinecie Stomatologicznym Kamila Kruk”, mająca na celu rozwijanie firmy w zakresie usług stomatologicznych sprzyjających promowaniu lokalnych produktów rolnych poprzez zakup wyposażenia oraz utworzenie jednego miejsca pracy współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego, kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
  Umów wizytę