Wybity ząb, spokojnie możemy to jeszcze naprawićZima to wymarzony okres dla pasjonatów narciarstwa, snowboardu oraz łyżwiarstwa. Niestety dość często szaleństwa na lodzie i śniegu prowadzą do poważnych kontuzji i urazów również w obrębie jamy ustnej, które mogą zakłócić zimowy wypoczynek. Zdecydowanie wszystkie uszkodzenia powinny być leczone natychmiastowo w celu zmniejszenia ryzyka powikłań w gojeniu. Nawet jeśli wydaje się, że wszystko jest w porządku, nie obserwujemy krwawienia, złamania korony czy też przemieszczenia całego zęba należy niezwłocznie skontaktować się z dentystą. W każdym przypadku konieczna jest kontrola żywotności zęba oraz wykonanie zdjęcia RTG, w celu wykluczenia złamania w obrębie korzenia zęba.

W przypadku gdy dojdzie do złamania korony zęba, pamiętajmy, aby nie wyrzucać odłamanego fragmentu korony! Należy umieścić go w pojemniku z solą fizjologiczną, mlekiem lub płynem do soczewek i przywieźć do gabinetu stomatologicznego. Jeśli odłamy będą do siebie pasować, można je przykleić.

Jeśli w wyniku urazu dojdzie do całkowitego wybicia zęba należy:

 1. Odszukać ząb i podnieść za część koronową. Starajmy się nie dotykać korzenia.
 2. W przypadku zabrudzenia zęba możemy obmyć go pod strumieniem zimnej wody przez ok 10 sekund
 3. Ostrożnie wprowadzić ząb do zębodołu i zagryźć delikatnie zęby przez gazik lub chusteczkę w celu utrzymania go na swoim miejscu.
 4. Jeśli obawiamy się nieprawidłowego wprowadzenia zęba do zębodołu, należy umieścić ząb w płynie (ślina, sól fizjologiczna, mleko, płyn do soczewek). Można także umieścić ząb w jamie ustnej – pod językiem lub pomiędzy zębami bocznymi a policzkiem. NIE WOLNO transportować zęba w wodzie lub “na sucho”
 5. Niezwłocznie skontaktować się z lekarzem dentystą. Liczy się czas. Ząb powinien być replantowany ( z powrotem umieszczony w zębodole) w ciągu 1 godziny.

Powyższe postępowanie dotyczy zębów stałych. Zębów mlecznych nie poddaje się replantacji.

Sporty zimowe mogą być doskonałą formą aktywności fizycznej. Pamiętajmy jednak aby uprawiać je z zachowaniem zasad bezpieczeństwa lub pod nadzorem doświadczonych instruktorów.

Opinie

  Zarejestruj się online!
  Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych w powyższym formularzu jest Kamila Kruk prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Gabinet Stomatologiczny Kamila Kruk z siedzibą w Konstancinie Jeziorna przy ul. Królewskiej 24, 05-520 Konstancin Jeziorna. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w „Polityce prywatności”.

  Sprawdź naszą lokalizację

  ul. Królewska 24
  05-520 Konstancin-Jeziorna

  (Wejście oraz parking dla pacjentów jest od strony ul. Mirkowskiej)

  „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie”. Operacja pn. „Nowe, innowacyjne i prozdrowotne rozwiązania sprzyjające podnoszeniu kompetencji zawodowych, zastosowane w Gabinecie Stomatologicznym Kamila Kruk”, mająca na celu rozwijanie firmy w zakresie usług stomatologicznych sprzyjających promowaniu lokalnych produktów rolnych poprzez zakup wyposażenia oraz utworzenie jednego miejsca pracy współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego, kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
  Umów wizytę