Zimowe SOSZima jest porą roku, kiedy szczególnie powinniśmy zadbać o zdrowie naszej jamy ustnej. Niskie temperatury, sporty zimowe a także świąteczne smakołyki mogą narazić nasze uzębienie na nieprzyjemne dolegliwości. Aby uniknąć wielu problemów warto postępować zgodnie z naszymi wskazówkami:)

Podczas przeziębienia lub infekcji wirusowej musimy uważać na słodzone syropy na kaszel oraz tabletki do ssania na ból gardła. Nie tylko wysoka zawartość w nich cukrów, ale także kleista i lepka konsystencja, która wydłuża czas kontaktu produktu na powierzchni zębów szkodzi im. Dlatego warto po ich użyciu umyć zęby. Po wyleczeniu przeziębienia warto rozważyć wymianę szczoteczki do zębów, ponieważ mogą na niej rozwijać się bakterie, które niosą ryzyko nawrotu choroby.
Mroźne powietrze może być szczególnie uciążliwe dla osób, które cierpią na nadwrażliwość zębów. Objawia się ona nagłym, przeszywającym bólem, które potęguje m.in. właśnie niska temperatura. Najbardziej wrażliwym miejscem jest okolica szyjki zęba, czyli miejsce, w którym korona zęba styka się z dziąsłem. W tym punkcie warstwa szkliwa zabezpieczająca ząb przed zmianą temperatury jest wyjątkowo cienka. Aby ograniczyć nieprzyjemne odczucia warto zaopatrzyć się w specjalistyczne produkty, np. pastę do zębów dla pacjentów z problemami nadwrażliwości, zawierającą m.in. organiczną postać fluoru (np. aminofluorek). Pasty te zamykają kanaliki zębinowe, które przewodzą ból a także odbudowują mikrouszkodzenia szkliwa. W stanach ze zwiększoną nadwrażliwością należy ograniczać pasty zawierające większą ilość środków ściernych. Stosujmy również szczoteczki z miękkim włosiem. Warto odwiedzić też gabinet stomatologiczny by wykonać lakierowanie zębów (fluoryzacja). Zabieg ma na celu nie tylko zmniejszenie nadwrażliwości, ale także ochronę przed bakteriami i wzmocnienie szkliwa.

Świąteczny czas bogaty jest w słodkie pokusy, które mogą przynieść nam nie tylko dodatkowe kilogramy, ale także próchnicę. Pierniczki obfite w lukier, twarde lizaki, cukierki toffee o ciągnącej się konsystencji to ulubieńcy bakterii odpowiedzialnych za powstawanie ubytków, ponieważ zawierają cukier oraz na długo oblepiają zęby. W okresie tym bardziej sobie pobłażamy, dlatego warto pamiętać o regularnym, dokładnym myciu i nitkowaniu zębów. Tu odpowiednio wcześniej warto także pomyśleć o fluoryzacji, która może zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy.

Zima to także dobry czas na poddanie się zabiegom chirurgicznym! Jeśli chcemy pozbyć się zębów mądrości, które niejednokrotnie w czasie swojego wyrzynania są sprawcą silnych dolegliwości bólowych zróbmy to właśnie o tej porze roku. Zimą rzadziej niż podczas innych pór roku pojawiają się obrzęki a gojenie przebiega sprawniej. Wysokie letnie temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii w obrębie jamy ustnej i sprawiają, że gojenie jest trudniejsze. Jest to zatem najlepszy moment na pozbycie się np. uciążliwych ósemek.

Urazom zębów, na które jesteśmy narażeni uprawiając sporty zimowe poświęcimy oddzielny post.

Opinie

  Zarejestruj się online!
  Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych w powyższym formularzu jest Kamila Kruk prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Gabinet Stomatologiczny Kamila Kruk z siedzibą w Konstancinie Jeziorna przy ul. Królewskiej 24, 05-520 Konstancin Jeziorna. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w „Polityce prywatności”.

  Sprawdź naszą lokalizację

  ul. Królewska 24
  05-520 Konstancin-Jeziorna

  (Wejście oraz parking dla pacjentów jest od strony ul. Mirkowskiej)

  „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie”. Operacja pn. „Nowe, innowacyjne i prozdrowotne rozwiązania sprzyjające podnoszeniu kompetencji zawodowych, zastosowane w Gabinecie Stomatologicznym Kamila Kruk”, mająca na celu rozwijanie firmy w zakresie usług stomatologicznych sprzyjających promowaniu lokalnych produktów rolnych poprzez zakup wyposażenia oraz utworzenie jednego miejsca pracy współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego, kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
  Umów wizytę